Na rakovinu každý rok zomrie približne 200 žien.
Pravidelný skríning rakoviny krčka maternice chráni vaše ZDRAVIE A ŽIVOT.
Skríning ako sekundárna prevencia sa týka žien vo veku 23 a viac rokov. Je najúčinnejším spôsobom ako zachytiť a diagnostikovať, a tým aj vyliečiť aj tzv. pred rakovinové stavy, a tak predísť vzniku rakoviny.
Úlohou skríningu je odhalenie nádorového ochorenia v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné. Skríning rakoviny krčka maternice spočíva v pravidelných gynekologických kontrolách, ktorých cieľom je skorý záchyt pred rakovinových zmien alebo včasných štádií rakoviny krčka maternice.
Rakovina krčka maternice je dnes jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich rakovín. Je presne takou chorobou, kde je dlhé obdobie medzi vznikom pred rakovinových zmien, ktoré už vieme nájsť, ale ešte nie sú také, že by mala žena vážne problémy. V období pred samotným vznikom rakoviny vedia gynekológovia identifikovať ženu, ktorá je v riziku: musí byť sledovaná, a ak sa jej stav zhoršuje, podstúpi liečbu. Až keď sa zmeny stanú závažné, vzniká rakovina.
Vo väčšine prípadov možno rakovine krčka maternice zabrániť včasnou detekciou a liečbou abnormálnych bunkových zmien, ktoré sa vyskytujú na krčku maternice roky predtým, ako sa vyvinie rakovina krčka maternice. Príčinou vzniku rakoviny krčka maternice je infekcia ľudským papilomavírusom inak nazývaným aj ako HPV vírus. Papilomavírusov je veľmi veľa, iba časť z nich je skutočne nebezpečná a vedie až k vzniku rakoviny. Papilomavírusy napádajú bunky, ktoré sa nachádzajú na povrchu kože a slizníc. Priamo do bunky vložia svoju genetickú informáciu a začnú produkovať látky, ktoré spôsobia, že kontrolné mechanizmy bunky zlyhajú. Výsledkom je, že napadnutá bunka sa začne deliť a nekontrolovateľne rásť.
Až 99% prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje vírus HPV (Human Papilomavirus, teda ľudský papilomavírus). Ide o druhú najčastejšiu rakovinu u žien vo veku 15 až 44 rokov. Na Slovensku každoročne ochorie približne 600 žien a okolo 200 žien na toto ochorenie umiera.
Jednou z príčin tohto stavu sa zdá byť najmä nedostatočné využívanie preventívnych, teda aj skríningových gynekologických prehliadok.