Skríning rakoviny krčka maternice


Ak ste žena vo veku 23 rokov a viac, toto by ste určite mali vedieť, lebo vedieť viac veľakrát znamená prežiť.

„Poznať samého seba je začiatkom všetkej múdrosti.“ – Aristoteles

Čo treba vedieť?

Rakovina krčka maternice je vďaka pravidelným vyšetreniam ĽAHKO ODHALITEĽNÉ ochorenie.
Ešte pred rozvinutím rakoviny krčka maternice sa dá táto choroba ZACHYTIŤ A LIEČIŤ
Pravidelným skríningom sa dá ZABRÁNIŤ AŽ 9 Z 10 PRÍPADOV tejto rakoviny

  • Skríning rakoviny krčka maternice sa na Slovensku robí cytologickým vyšetrením pomocou PAP testu u žien vo veku od 23 rokov počas gynekologickej prehliadky
  • Ak žena nenavštevuje pravidelne svojho gynekológa, dostane na toto vyšetrenie pozvánku zo zdravotnej poisťovne
  • Ak žena nemá svojho zmluvného praktického gynekológa, môže navštíviť najbližšiu gynekologickú ambulanciu v mieste svojho bydliska alebo sa môže informovať vo svojej zdravotnej poisťovni.
  • Prvé dva cytologické stery z krčka maternice urobí lekár v ročnom intervale. Ak bude žena zdravá pri oboch z nich, vyšetrenie sa zopakuje až o tri roky. Ak je výsledok nejasný, vykoná sa ďalšie vyšetrenie na špecializovanom pracovisku
  • V prípade, že má žena posledné 3 absolvované cytologické vyšetrenia v 3-ročnom intervale v norme, tak je skríning ukončený vo veku 64 rokov.

Viac info v brožúrke o skríningu rakoviny krčka maternice


Pravidelný skríning je nevyhnutný pri prevencii rakoviny krčka maternice.


Slovensko sa zapojilo do projektu prevencie a skríningu inovácií „PRESCRIP-TEC“ s cieľom zabrániť rakovine krčka maternice.

Karcinóm krčka maternice je odvrátiteľné nádorové ochorenie. Existujú dva účinné nástroje ako môžeme zabrániť jeho vzniku a rozvoju. Je to predovšetkým očkovanie proti HPV infekcii v rámci primárnej prevencie a pravidelné skríningové vyšetrenie formou cytologického steru krčka maternice v rámci sekundárnej prevencie.

Projekt PRESCRIP-TEC poskytuje ženám možnosť vyšetrenia pomocou samoodberových testov na zistenie prítomnosti ľudského papilomavírusu. Projekt, ktorý sa realizuje v štyroch krajinách v Bangladéši, Indii, Ugande a na Slovensku pod vedením Medical University Center v Groningene v Holandsku, zlepší kvalitu a dostupnosť zdravotníckych služieb. Táto zmysluplná iniciatíva povedie k inovatívnejšiemu a efektívnejšiemu skríningu rakoviny krčka maternice u žien z marginalizovaných skupín.

Do projektu sa zapojili Trnavská univerzita v Trnave spolu s ďalšími partnermi - Zdravé regióny, Liga proti rakovine a Ministerstvo zdravotníctva SR a spolu s tímami expertov z Úradu verejného zdravia, zdravotnými sestrami, epidemiológmi, mikrobiológmi a infektológmi pod vedením PhDr. Mareka Majdana, MSc., PhD. budú participovať v dvoch pracovných balíkoch tohto projektu.

Viac informácií

Odporúčané videá

Ako prebieha skríningové vyšetrenie rakoviny krčka maternice
Onkológ Sadovský o rakovine krčka maternice a očkovaní proti HPV / RTVS / 6.VI.2018
Videobrožúrka
Prehliadka roka!
Ako sa vyhnúť rakovine krčka maternice