1. Prečo mám ísť na vyšetrenie?

Pravidelné cytologické vyšetrenia odhaľujú rakovinu krčka maternice v štádiách, kedy je liečiteľná. Pri ženách v reprodukčnom a produktívnom veku patrí medzi druhú najčastejšiu rakovinu, pričom najvyšší výskyt je zaznamenaný u žien vo veku okolo 45 rokov. Na Slovensku na ňu každoročne ochorie približne 600 a zomrie 200 žien. Pravidelnými prehliadkami (nazývané aj skríningové gynekologické prehliadky) sa dá odhaliť v čase, kedy neohrozuje váš život.

Pre koho je vyšetrenie určené?

Vyšetrenie je určené ženám vo veku od 23 do 64 rokov.

Ako a kedy sa robí vyšetrenie?

Odber testovacej vzorky na cytologické vyšetrenie sa robí počas gynekologickej prehliadky pomocou PAP testu.

Prvé dva cytologické stery z krčka maternice urobí lekár v ročnom intervale. Ak budete mať výsledky z oboch sterov v poriadku, vyšetrenie sa zopakuje až o 3 roky a následne pri normálnych výsledkoch pokračuje v trojročnom intervale. V prípade, že máte posledné 3 absolvované cytologické vyšetrenia v 3-ročnom intervale v norme, tak sú tieto ukončené vo veku 64 rokov. V opačnom prípade kontrolné vyšetrenia pokračujú ďalej.

Čo spôsobuje rakovinu krčka maternice?

Až 99 % prípadov rakoviny krčka maternice spôsobuje vírus HPV (Human Papilomavirus, teda ľudský papilomavírus). Pravidelným skríningom sa dá zabrániť až 9 z 10 prípadov tejto rakoviny. Je tiež dokázané, že očkovanie proti HPV významne znižuje výskyt tohto ochorenia. Viac informácií o HPV očkovaní sa dozviete tu:

Čo je HPV vírus?

Ľudský papilomavírus – HPV (Human Papillomavirus) je názov pre viac ako 100 genotypov HPV, ktoré sú infekčné a niektoré z nich aj vysoko rizikové. Je to ochorenie, ktorý sa šíri najmä pohlavným stykom a počas života sa s ním stretne takmer každý človek – muži aj ženy. Väčšina infekcií odznie spontánne, avšak niektoré vysokorizikové typy vírusu môžu spôsobovať množstvo ochorení. Postihujú najmä oblasť genitálií a môžu spôsobovať genitálne bradavice, ale aj nezhubné nádory, tzv. papilómy. Žiaľ, niektoré aj rakovinu, najmä rakovinu krčka maternice, ale aj rakovinu pohlavných orgánov (aj u mužov), či rakovinu konečníka, hrtana a krčných mandlí, ktoré sú spôsobené tiež v podstatnej miere práve vírusmi HPV.

Ako sa človek môže nakaziť?

Prenášačmi vírusu HPV sú tak muži, ako aj ženy, a na prenos je nutný kontakt s genitálnou oblasťou alebo kontakt sliznice so sliznicou (teda, napríklad, aj bozkávanie). Vieme sa však nakaziť aj, napríklad, v zdieľaných prostriedkoch osobnej hygieny (spoločné uteráky, sauny a podobne), deti aj, napríklad, pôrodnými cestami. Okrem oblasti genitálií sa môžu infikovať aj sliznice dýchacieho systému alebo tráviaceho traktu.

Prečo sa nechať očkovať?

Populácia na Slovensku (a nielen u nás) je vírusmi HPV premorená. Znamená to, že takmer všetci sa počas svojho života s týmto vírusom určite „stretneme.“ Ani prekonanie HPV infekcie tzv. menej rizikovými typmi vírusu nezanecháva imunitnú reakciu, to znamená, že sa nevytvoria protilátky, ktoré by nás chránili do budúcnosti. Očkovanie proti HPV nás dlhodobo chráni takmer na 100%.

Každoročne je na Slovensku diagnostikovaných cca 600 ochorení na rakovinu krčka maternice, pričom zomrie (vlastne zbytočne) viac ako 200 žien! Austrália, ktorá zhruba pred 10 či 15 rokmi zaočkovala mladú generáciu, má dnes 90% pokles rakoviny krčka maternice!

Dať sa zaočkovať je veľmi zodpovedné voči sebe, svojmu zdraviu a životu, ale aj voči svojim blízkym a ostatným ľuďom.

9 valentná vakcína – ochráni ma? Kedy sa zaočkovať?

Moderná a bezpečená deväť valentná vakcína obsahuje štruktúru mnohých rizikových genotypov vírusu HPV a zodpovedá tým genotypom vírusu, ktoré sa vyskytujú na Slovensku. Viac ako 93% izolovaných detekovaných typov HPV sú pokryté touto vakcínou. Očkovacia schéma na Slovensku je rozdelená do dvoch etáp – do 15. roku života: dvojdávková schéma - a po 15.tom roku života – 3 dávková schéma.

Optimálne a najúčinnejšie je očkovanie pred časom, kedy mladý človek začne pohlavne žiť.

Dobré správy

Na Slovensku je možné už od mája 2022 zaočkovať deti modernou 9 valentnou vakcínou – a to tak dievčatá, ako aj chlapcov – medzi 12.tym a 13.rokom ZADARMO! Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (gov.sk)

Od decembra 2023 bude očkovanie touto vakcínou ZADARMO aj pre deti vo veku 13 a 14 rokov do dovŕšenia 15.teho roku života! Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (gov.sk)

Ministerstvo zdravotníctva odporúča aj očkovanie vo vyššom veku. Všetky 3 zdravotné poisťovne poskytujú pre toto očkovanie svoje benefity, nájdete ich na ich webových stránkach:

Užitočné video:

https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/videos/149240254437181

2. Ako prebieha vyšetrenie?

Vyšetrenie prebieha v ambulancii gynekológa odberom buniek z krčka maternice.

V deň vyšetrenia sa doma osprchujete a spravíte si hygienu. Oblečiete si pohodlný odev, najlepšie sukňu alebo šaty. Pred samotným vyšetrením vás gynekológ vyzve, aby ste sa vyzliekli od pol pása dolu.

Vyšetrenie prebieha na gynekologickom vyšetrovacom lôžku. Počas približne 5 minút vám gynekológ kefkou urobí odber buniek z krčka maternice a odošle ho do laboratória. Vyšetrenie je bezbolestné, je vhodné sa počas neho uvoľniť a nasledovať pokyny lekára.

Výsledky steru z krčka maternice nie sú hneď. Zvyčajne sa na ne čaká aj niekoľko týždňov. Spôsob ako sa dozviete o laboratórnych výsledkoch steru z krčka, si dohodnite osobne s gynekológom, hneď po vyšetrení. Na základe výsledku z laboratória vám gynekológ oznámi, či vám nehrozí rakovina krčka maternice. Ak je výsledok nejasný, vykoná sa ďalšie vyšetrenie na špecializovanom pracovisku.

3. Ako sa objednať na vyšetrenie?

Vyšetrenie rakoviny krčka maternice vykonáva gynekológ v každej gynekologickej ambulancii. Objednajte sa naň priamo u svojho gynekológa.

4. Kde Vám urobia vyšetrenie?

Ak nemáte svojho zmluvného praktického gynekológa, môžete si vybrať a objednať sa v najbližšej gynekologickej ambulancii v mieste svojho bydliska. Zoznam gynekologických ambulancií nájdete na stránke VÚC: e-VÚC alebo sa môže informovať vo svojej zdravotnej poisťovni.

V prípade, ak je výsledok skríningového vyšetrenia nejasný, gynekológ vás odporučí na ďalšie vyšetrenie na špecializované gynekologické pracovisko. Zoznam nájdete na stránke MZ SR: Zoznam špecializovaných pracovísk

Odporúčané videa

Od A po Z – onkokontrola rakoviny krčka maternice
AKO PREBIEHA CYTOLOGICKÝ STER Z KRČKA MATERNICE - video z ambulancie

Užitočné letáky a brožúry

STRUČNÝ PREHĽAD - Skríning rakoviny krčka maternice (infografika)
Od A po Z - Skríning rakoviny krčka maternice (brožúrka)
NAJČASTEJŠIE OTÁZKY A ODPOVEDE
ESMO brožúrka Karcinóm krčka maternice