1. Prečo mám ísť na vyšetrenie?

Rakovina hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) je celosvetovo jedna z narozšírenejších, avšak vo včasnom štádiu dobre liečiteľných nádorových ochorení. Preto je dôležité, aby sa zachytila vo veľmi skorých fázach, keď sa tvoria iba jej prvé prejavy na sliznici čreva – polypy. Aj keď nie všetky tieto polypy spôsobujú rakovinu, lekári odporúčajú ich odstránenie.

Pre koho je vyšetrenie určené?

Vyšetrenie je určené mužom a ženám vo veku od 50 do 75 rokov.

Nečakajte, že polypy v čreve pocítite. Bolesť na tento problém v hrubom čreve a konečníku neupozorní. Príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka sú na začiatku nenápadné a neprejavujú sa bolesťou. Preto je dôležité, aby muži a ženy po 50. roku života absolvovali pravidelne skríningové vyšetrenie hrubého čreva a konečníka. Môžete si vybrať a využiť niektoré z 2 možností vyšetrenia:

Test na skryté krvácanie do stolice TOKS Skríningová kolonoskopia
Bezbolestné Pre citlivejších ľudí mierne nepríjemné, je potrebná príprava pred vyšetrením
Jednoduché odobratie stolice po veľkej potrebe Lieky na ukľudnenie a proti bolesti počas vyšetrenia
Absolvovanie každé 2 roky Absolvovanie každých 10 rokov
Prítomnosť polypov je zaznamená ako krv v stolici Polypy sú zaznamenané priamo na kamere
Pri pozitívnom teste nasleduje detailné vyšetrenie hrubého čreva a konečníka – kolonoskopia Počas vyšetrenia sa polypy priamo odstraňujú, nie je nutné ďalšie vyšetrenie

Cieľom skríningového testovania je pri oboch vyšetreniach zachytiť existenciu polypov v hrubom čreve, ktoré môžu byť predstupňom rakoviny. Prvý test(TOKS) zachytáva okom neviditeľné množstvo krvi v stolici a následne sa pátra po jeho príčine. Pri skríningovej kolonoskopii sa dajú polypy, zachytiť a odstrániť ihneď počas vyšetrenia. Obidve skríningové vyšetrenia môžu odhaliť nádorové ochorenie v skorom štádiu, v ktorom sú ešte dobre liečiteľné a vyliečiteľné. Preto je dôležité chodiť na vyšetrenia pravidelne a opakovane. Váš lekár alebo zdravotná poisťovňa vám termín pripomenú alebo vás na vyšetrenie pozvú.

Najviac ohrozené skupiny:

  • Muži a ženy s diagnózou kolorektálneho karcinómu, ktorí majú zvýšené riziko vzniku iného karcinómu. Kontroly nie len hrubého čreva a konečníka sú odporúčané v kratších časových intervaloch.
  • Vysoké riziko majú ľudia, ktorí majú vrodenú familiárnu adenómovú polypózu, ženy, ktoré mali/majú rakovinu prsníka, vaječníka alebo maternice – okrem preventívneho vyšetrenia na okultné krvácanie by mali podstúpiť aj genetické vyšetrenie a v prípade potvrdenia tzv. Lynchovho syndrómu im bude odporúčaný špeciálny postup kontrolných vyšetrení.
  • Existujú aj iné genetické poruchy zvyšujúce riziko kolorektálneho karcinómu. Informujte sa u svojho lekára, či u vás nie je vhodné genetické vyšetrenie ak sa v rodine vyskytuje/vyskytol kolorektálny karcinóm, hlavne vo veku pod 50 rokov, alebo sa vyskytujú viaceré nádorové ochorenia.
  • Muži i ženy s inými (nezhubnými) ochoreniami hrubého čreva a konečníka – zápalové ochorenia ako napr. Crohnova choroba, ulcerózna kolitída. Crohnova choroba zvyšuje riziko ochorenia na rakovinu čreva 7-krát až 20-krát, pri ulceróznej kolitíde je toto riziko ešte vyššie. Po 25 rokoch dostane 40 % pacientov trpiacich ulceróznou kolitídou rakovinu čreva.
  • Diabetici – pacienti s cukrovkou majú o 30 až 40 % vyššie riziko kolorektálneho karcinómu, ako zdraví ľudia.
  • Ľudia starší ako 50 rokov – riziko rastie najmä po päťdesiatke, i keď niekedy choroba napadne aj mladých ľudí. Vek sa považuje za nízkorizikový faktor, určuje, kedy treba začať s pravidelnými prehliadkami. Všetci bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú zdravotné problémy, by mali po 50. roku života podstúpiť vždy raz za dva roky test na skryté krvácanie do stolice (ak nepatria do niektorej z vysokorizikových skupín) alebo skríningovú kolonoskopiu.
  • Fajčiari a obézni ľudia – klinické skúšania potvrdili, že obezita má priamy vzťah k rakovine hrubého čreva a konečníka a fajčenie môže tiež podmieniť vznik tejto diagnózy.

2. Ako prebieha vyšetrenie?

Test na skryté, voľným okom neviditeľné krvácanie do stolice (nazývané aj Test na okultné krvácanie do stolice – skratka TOKS) môžete absolvovať dvomi spôsobmi: v rámci preventívnej prehliadky u svojho všeobecného lekára alebo v rámci testu, ktorý zasielajú zdravotné poisťovne tým poistencom, ktorí neboli viac ako 2 roky na preventívnej prehliadke. Test vykonáte DOMA podľa priloženého návodu a do 3 dní ho doručíte na vyhodnotenie svojmu všeobecnému lekárovi.

Na tento test majú nárok muži a ženy vo veku 50 - 75 rokov, jedenkrát za 2 roky. Pri pozitívnom výsledku absolvujete kolonoskopické vyšetrenie s cieľom zistenia príčiny krvácania.

Skríningová kolonoskopia je spoľahlivejšie vyšetrenie ako test na skryté krvácanie do stolice (TOKS). Vykonáva ho gastroenterológ na skríningovom gastroenterologickom pracovisku. Ak v čreve počas vyšetrenia nájde podozrivé výrastky – polypy – ihneď ich bezbolestne odstráni. Napriek vyššej spoľahlivosti kolonoskopiu navštevuje menej ľudí. Príčinou je menšia pohodlnosť vyššia náročnosťvyšetrenie.. Ak vás však zaujala jej presnosť, obráťte sa so všetkými otázkami na svojho všeobecného lekára alebo gastroenterologické pracovisko.

3. Ako sa objednať na vyšetrenie?

Test si urobte doma a do troch dní ho odovzdajte svojmu všeobecnému lekárovi na vyhodnotenie.

Ak sa chcete objednať na kolonoskopiu, nájdite si najbližšie pracovisko v zozname pracovísk, prípadne vám ho odporučí váš všeobecný lekár.

4. Kde vám urobia vyšetrenie?

Zoznam pracovísk vykonávajúcich skríningové kolonoskopie v SR: https://www.krca.sk/zoznam-pracovisk/

Odporúčané videa

Od A po Z – onkokontrola rakoviny hrubého čreva a konečníka
NÁVOD - Ako si urobiť test na skryté krvácanie v stolici?
AKO PREBIEHA KOLONOSKOPIA - video z ambulancie
JEDÁLNIČEK pred kolonoskopiou

Užitočné letáky a brožúry

STRUČNÝ PREHĽAD - Ako si urobiť test „TOKS“? (infografika)
Od A po Z - onkokontrola rakoviny hrubého čreva a konečníka (brožúrka)
STRUČNÝ PREHĽAD - kolonoskopia (infografika)
NAJČASTEJŠIE OTÁZKY A ODPOVEDE
ESMO brožúrka Kolorektálny karcinóm