Ako prebieha vyšetrenie?

Vyšetrenie prebieha krátkym stlačením prsníkov z niekoľkých uhlov, čo umožňuje lepšiu viditeľnosť. Röntgenovým žiarením sa zosníma každý prsník z hornej a bočnej strany.

Stlačenie prsníka pri vyšetrení je nutné pre čo najlepšiu prehľadnosť prsníka a zníženie dávky žiarenia. Žiarenie pri skríningovej mamografii je minimálne, v dávke, aby pomáhalo odhaľovať nádor. V žiadnom prípade nezvyšuje riziko vzniku rakoviny, nakoľko dávka radiačného žiarenia je skutočne malá.

Ako sa pripraviť na vyšetrenie?

Pred vyšetrením nenanášajte ŽIADEN KRÉM ANI ANTIPERSPIRANTY, ANI VOŇAVKU v oblasti dekoltu, prsníka a podpazušia.
Ak ste obdržali POZÝVACÍ LIST od svojej zdravotnej poisťovne, zoberte si ho na vyšetrenie.
Odložte si HODINKY, ŠPERKY A PÍRSING.
Počas samotného vyšetrenia sa riaďte pokynmi vyškoleného personálu na rádiologickom pracovisku
Pre presné vyhodnotenie vyšetrenia je vhodné vedieť TERMÍN POSLEDNEJ MAMOGRAFIE. Zistíte ho u svojho praktického lekára, gynekológa alebo v pacientskom konte svojej zdravotnej poisťovne.
  • Ženy, ktoré majú zvýšené riziko rakoviny prsníkov by mali podstúpiť vyšetrenie častejšie, a to každý rok.
  • Mamografické vyšetrenie sa spravidla robí v čase od 1. dňa menštruácie do 10. až 11. dňa menštruačného cyklu. Ak máte nepravidelný cyklus, upresnite termín podľa nástupu menštruácie priamo na pracovisku.
  • V deň vyšetrenia sa odporúča nepoužívať kozmetické prípravky do podpazušia a na prsia, lebo môžu znehodnotiť vyhodnocovanie.
  • Ak vám predtým mamografiu urobili na inom pracovisku, mamografické snímky si môžete vyžiadať a priniesť so sebou, aby sa nálezy mohli porovnať a nemuselo sa znova posudzovať, čo sa už diagnostikovalo alebo liečilo.
V skratke:
  • Mamografia je vyšetrenie, ktoré pomáha odhaliť skoré štádiá rakoviny.
  • Skríningová mamografia je určená ženám od 50-69 rokov a je zameraná na aktívne vyhľadávanie skorých štádií rakoviny prsníka.
  • Stále platí, že prsníky si má žena vyšetrovať raz mesačne sama, t.j. samovyšetrením.

Odporúčané videá

Ako prebieha mamografia?
Videobrožúrka
Mamografické vyšetrenie
Mamografická onkokontrola