Test na okultné (skryté, voľným okom neviditeľné) krvácanie môžete absolvovať v rámci preventívnej prehliadky u svojho všeobecného lekára alebo takýto test posielajú zdravotné poisťovne tým poistencom, ktorí neboli viac ako 2 roky na preventívnej prehliadke. Urobený test podľa priloženého návodu treba do 3 dní doručiť svojmu všeobecnému lekárovi, ktorý test vyhodnotí.
Na tento test majú nárok muži a ženy od 50. do 75. roku veku, jedenkrát za 2 roky. Pri pozitívnom výsledku by mal pacient následne absolvovať kolonoskopické vyšetrenie s cieľom zistenia príčiny krvácania.
TOKS je jednoduchý a celkom bezbolestný test. V praxi to znamená iba odber vzorky stolice, v ktorom je možné následnou analýzou odhaliť nepatrné, okom neviditeľne množstvo krvi v stolici (prímes krvi môže signalizovať zhubný nádor čreva). Test si človek vykonáva samostatne v kľude doma. Postupuje pri tom podľa návodu, ktorý je súčasťou testu. U moderných typov testov (imunologické testy - iTOKS) nie je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu, pretože výsledky týchto najnovších testov už nie sú ovplyvnené konzumáciou niektorých druhov potravín. TOKS je možné obdržať zo zdravotnej poisťovne, dá sa kúpiť v lekárni, ale tiež sa dá získať u všeobecného lekára. Človek po päťdesiatom roku života má nárok raz za 2 roky bezplatne absolvovať toto skríningové vyšetrenie. Viac informácií o postupe a výsledku testu dostane priamo od svojho všeobecného lekára.
Značnou nevýhodou testu je, že prítomnosť krvi v stolici nemusí súvisieť s rakovinou hrubého čreva a konečníka. TOKS nie je test na rakovinu! Pozitívny výsledok môže signalizovať iné ochorenia, napríklad prítomnosť polypov, zápalového ochorenia čreva (Crohnova choroba a ulcerózna kolitída), divertikulovej choroby, či hemoroidov. Ak je TOKS pozitívny, je potrebné absolvovať ďalšie vyšetrenie - skríningovú kolonoskopiu.
Skríningová kolonoskopia je jednoznačne spoľahlivejšie vyšetrenie ako test na okultné krvácanie do stolice (TOKS). Počas samotného kolonoskopického vyšetrenia je dokonca možné odstrániť aj podozrivé výrastky (polypy) v čreve. Kolonoskopia však nie je veľmi obľúbená a populárna medzi verejnosťou a množstvo ľudí má z nej strach. Prílišné obavy však nie sú opodstatnené.